Betonové ploty
Vše, co chcete vědět o zateplení fasády. Sháníte informace o možnostech laminátové podlahy? Již dále nemusíte. Proč si pořídit kvalitní pvc podlahy? Stavebniny

Diamantové kotouče

Hypotéky srovnání

TOPlist

Stavba betonového plotu svépomocí a od odborníků – které řešení je lepší?

Co je pro jednoho jednoduché, může být pro jiného obtížné. Někdo zvládne stavbu betonového plotu sám, někdo s pomocí kamarádů a jiný raději vsadí na stavbu plotu profesionály, kteří ji nabízejí jako běžnou službu. Je stavba betonového plotu jednoduchá, nebo není? Co všechno se může pokazit a kdy byste si měli opravdu přivolat na pomoc odborníky? Dozvíte se vzápětí.

Nejčastější chyby při stavbě – hloubka výkopů a špatné uzemnění

Pravděpodobně nejčastějším prohřeškem při stavbě betonového plotu je nedostatečná hloubka výkopu pro sloupky. Zatímco odborníci vědí, že tuto záležitost není radno podceňovat a hloubka výkopu by měla být alespoň 50 cm, ideálně však 60 cm, přičemž roli hraje výška plotu, laici, kteří staví plot poprvé, se mohou pro rychlejší postup uchýlit k vykopání nedostatečných děr, hlubokých třeba jen 20 cm. Plot pak může být nestabilní a to by nikdo neměl dopustit, už jen proto, aby nedošlo ke zranění.

Po nasazení sloupků do výkopů je nutné je uzemnit, upevnit. To se dá provést za pomoci štěrku, zeminy nebo betonu. Zabetonování je nejjistější a nejpevnější, ne každému se však chce pouštět se do práce s betonem. Když si objednáte stavbu plotu na klíč a na betonování se domluvíte, nemusíte se o něj starat. Nemělo by dojít k žádné konstrukční chybě, která by mohla způsobit poničení plotu.

Kdy byste měli nechat práci na profesionálech

Snad ve všech dostupných zdrojích se dočteme, že stavba betonového plotu je rychlá a denně se dá postavit i 30 metrů plotu. Stavba však vyžaduje čas, pevné nervy a odhodlání k pečlivé práci. Pokud těmito možnostmi neoplýváme, uděláme lépe, když obětujeme finanční obnos a získáme za něj betonový plot na klíč, pevný, stabilní a dobře postavený. Naopak v případě, že zrovna nemáme na rozhazování, můžeme stavbou svépomocí ušetřit, pokud máme čas, práce nás baví a jsme schopni se jí na 100 % věnovat.

Než se pustíte do stavby betonového plotu svépomocí, zvažte, jestli jste ochotni vydat spíše poctivou práci a čas, nebo peníze za jeho postavení. Pokud si nejste jisti svou zručností a svými schopnostmi, můžete se obrátit na odborníky, jejichž denním chlebem stavby plotů jsou. Když už jste se rozhodli mít pevný a kvalitní plot, byla by škoda znehodnotit ho špatnou stavbou.